جریمه سگ گردانی

جریمه سگ گردانی

کد تخلف سامانه راهور:

سگ گردانی و کد جریمه 2148 – کد تخلف 2148 کدی است که توسط سایت راهبر و تحت عنوان کدهای تخلف ماشین (راننده) اعلام می گردد. براساس این کد حمل و سرگرم شدن راننده با حیوانات تخلف محسوب می شود و متخلف ملزم به پرداخت جریمه 20هزار تومانی است. در زیر به شرح کد تخلف 2148 می پردازیم و به شبه هایی که در مورد آن وجود دارد پاسخ می دهیم. براساس اعلام سایت راهبر کد تخلف 2148 به تخلف راننده در زمینه حمل و در آغوش گرفتن حیوانات یا سرگرم شدن با آن ها اشاره دارد.

مناطق تحت پوشش کد2148:

در واقع این کار در کلان شهرها، مراکز استان ها، جاده های بین شهری و مناطق آزاد تجاری و صنعتی و سایر شهرها تخلف محسوب می شود و متخلف ملزم به پرداخت مبلغ 20 هزار تومن جریمه است. لازم به ذکر است که در اثر این تخلف امتیازی منفی برای شخص متخلف ثبت و ضبط نمی شود. البته این کار در روستاها و راه های روستایی تخلف به حساب نمی آید. براساس اعلام سایت راهبر کد تخلف 2148 به تخلف راننده در زمینه حمل و در آغوش گرفتن حیوانات یا سرگرم شدن با آن ها اشاره دارد.

واقعا علت جریمه چیست؟

قیدکردن عبارت در حین راننگی در این قانون نشان دهنده اهمیت تمرکز راننده در زمان رانندگی است. مسئله مهم و صحیح که سلامت رانندگی را تامین می کند. چرا که خوردن، آشامیدن، سیگار کشیدن، حرف زدن و استفاده از گوشی همراه و هر آن چه که دقت و تمرکز راننده را دچار اختلال کند خطرآفرین بوده و مشمول مجازات و جریمه است. اما آیا این عدم تمرکز در زمان رانندگی در روستاها و راه های روستایی مشکل آفرین نیست و اگر این گونه است چرا روستاها و راه های روستایی از این قاعده مستثنا شده اند و ارتکاب این عمل در روستاها و راه های روستایی جرم محسوب نمی شود؟

قانون برای ماشین های ساکن چه می گوید؟

نکته قابل توجه دیگر درباره این قانون این است که براساس متن قانون عبارت در حین رانندگی نشان دهنده این است که راننده در صورتی مرتکب جرم شده است که ماشین یا وسیله نقلیه در حال حرکت باشد. لذا به استناد به همین عبارت و علی القاعده ماشینی که متوقف بوده و در حال حرکت نیست نباید متخلف محسوب شده. و ملزم به پرداخت جریمه باشد. این در حالی است که متاسفانه بارها شاهد بوده ایم که ماشین ساکنی که در محل مناسبی پارک شده است، متخلف محصوب شده و جریمه شده است.

قانون درباره سرنشینان چه می گوید؟

علاوه بر این از آنجا که قید واژه در حین رانندگی در متن قانون نشان دهنده اهمیت و تمرکز و دقت راننده است، این گونه برداشت می شود که چنانچه نگه داشتن و در آغوش کشیدن حیوان توسط شخص دیگری غیر راننده مثلا کمک راننده صورت بگیرد از آنجا که تاثیری بر تمرکز راننده نداشته و علی القاعده اختلالی در عملکرد او ایجاد نمی کند نباید جرم تلقی شده و راننده و وسیله نقلیه جریمه شوندو این در حالی است که ما شاهد بوده ایم در موادی به رغم این که نگهداری و در آغوش گرفتن و بازی کردن با حیوان توسط شخصی غیر از راننده صورت پذیرفته است راننده و وسیله نقلیه جریمه شده اند.

متن قانون:

در متن قانون مزبور عبارتی آمده است که دقت و توجه به متن آن اهمیت دارد، اگر نگاهی دوباره به متن قانون بیندازیم قطعا این عبارت را خواهیم خواند «حمل و در آغوش گرفتن حیوانات و یا سرگرم شدن با آن ها در زمان رانندگی » چنانچه گفته شد این عبارت نشان دهنده اهمیت تمرکز راننده است، اما در اینجا سوالی مطرح می شود و آن سوال این است که با توجه به عبارت گفته شده اگر حیوان مربوطه در قفس نگهداری شود و هیچ حرکتی نداشته باشد باز هم راننده و یا وسیله نقلیه مورد جریمه قرار خواهد گرفت؟

نوعی ابهام در بیان قانون:

در واقع کلمه حمل در اینجا دارای نوع ابهام است چرا که به طور مشخص و معلوم بیان نشده است که در اینجا منظور از حمل چیست و حمل کردن تنها در صورتی جرم تلقی می شود که توسط راننده صورت پذیرد و یا حمل حیوان توسط کمک راننده و اتومبیل نیز شامل جریمه خواهد بو. لذا با توجه به این ابهام می توان گفت قانون همه مواد گفته شده را مصداق حمل دانسته و نیازی به در آغوش گرفتن و یا سرگم بودن با حیوان نیست.این ابهام موجود باعث شده است که دقیقا مشخص نباشد که در قانون، منظور از حمل چه بوده است و چه مصادیقی شامل آن می شود. و احتمالا حمل حیوان توسط کمک راننده، جعبه یا قفس نیز جرم شناخته می شود.

منبع: مجله اینترنتی رام

برگشت به بالا
پت شاپ | فروشگاه محصولات غذایی حیوانات | کلینیک دامپزشکی